År 2010 ändrade Svenska Seglarförbundet reglerna, varvid endast en besättning bestående av en majoritet svenska medborgare* kan titulera sig svenska mästare.

* Eller skall ha bott i Sverige i 6 månader de senaste året.

 

2019   Nono, GKSS, Martin Pålsson / Göran Alm / Gustav Gärdebäck

2018   5i12, GKSS, Martin Pålsson / Göran Alm / Thomas Wallenfeldt

2017   5i12, GKSS, Martin Pålsson / Göran Alm / Peter Lindh

2016   5i12, GKSS, Martin Pålsson / Göran Alm / Peter Lindh

2015   Still Crazy, KSSS, Stefan Winberg / F Brötell / M Lagerquist

2014   5i12, GKSS, Martin Pålsson / Göran Alm / Johan Noren

2013   5i12, GKSS, Martin Pålsson / Klaes Mattson / Göran Alm

2012   Lumme, KSSS, Olle Jo Johansson / Patrik Salén / Staffan Salén

2011   Ming, KSSS, Jacob Wallenberg / H och M Baltscheffsky / C J Friis

2010   Sweet Alice IV, KSSS, Hans Liljeblad / J Hedberg / F Heijne

2009   Klunk III, KSSS, Peter Bergman / Stefan Löhr / Thomas Lundquist

2008   African Queen, Jörgen Schönherr / Gravad / Waltersdorph

2007   Fox, KSSS, Leif Carlsson / Tom Whitmore / Hasse Bauer

2006   Rebel, GKSS, Björn Palmquist / Hans Wallén / B Andersson

2005   Pilen, KSSS, Tom Löfstedt

2004   Da Capo, GKSS, Lars Molse

2003   KDY, Jesper Bendix

2002   My Way, KDY, Frank Berg

2001   KSSS, L Carlsson / T Whitmore/ R.Emtemark

2000   Extra Blå, GKSS, P Kolni / C-G Nilsson / J Sundén

1999   Extra Blå, GKSS, P Kolni / C-G Nilsson / J Sundén

1998   Extra Blå, GKSS, P Kolni / C-G Nilsson / J Sundén

1997   Finns Blué, DK, Lars Jensen

1996   Amada, GKSS, M Pålsson / H-Å Book / K Mattson

1995   Eaugren, GKSS, Sven Hansson

1994   Extra Blå, MSS, P Kolni / C-G Nilsson / J Sundén

1993   Ixel, GKSS, Haraldsson / Wiklund / Andersson

1992   Danish Blue, KDY, Poul-Richard Höj-Jensen

1991   Sluring, GKSS, Veine Jutmar

1990   Felicia, GKSS, Haraldsson / Wiklund / Lind

1989   DK, Lars Jensen

1988   D 237, DK, Hendriksen / Nielsen / Sanders

1987   Da Capo, GKSS, L Molse / Wilton / Schröder

1986   Mandrake, GKSS, Bo Armstrong

1985   200, GKSS, Börje Nyblom

1984. Gita, MSK, Gert & Lasse Nielsen / Hans Oswaldsson

1983. Chance, MSK, Björn Persson / Mary Rydén / L Andersson

1982. Chance, MSK, Björn Persson / Mary Rydén / I Nyström

1981. Carneval, GKSS, R Hesselroth / Måns Carlander

1980. Fragancia, Vikingarna, J Christ / Th Stenholm

1979. Galejan II, GKSS, Bengt Palmquist / Björn Palmquist / N Hansen

1978. Galax, GKSS, D Broberg / S Nordgren / S Sjöstrand

1977. Galejan II, GKSS, Bengt & Johan & Björn Palmquist

1976. Fragancia, Vikingarna, J Christ / Th Stenholm

1975. Fragancia, Vikingarna, J Christ / Th Stenholm

1974. Ingen segling

1973. Galejan, GKSS, Bengt & Johan & Björn Palmquist

1972. Debutant, KSSS, Peter & Jörgen & Ulf Sundelin

1971. Debutant, KSSS, Peter & Jörgen & Ulf Sundelin

1970. Debutant, KSSS, P Sundelin / A Tidebäck / B Lindquist

1969. Galax, GKSS, D Broberg / L Eisner / P Kropp

1968. Wind XI, Askrike SS, Ulf & Th Krapelien / J Lundgren

1967. Fox, GKSS, Claes Kellgren

1966. Friendship, KSSS, Ole Westerberg

1965. Mutafo, DDR, Peter Ahrendt

1964. Ingen segling

1963. Ingen segling

1962. Chance, KSSS, Wilhelm Törsleff

1961. Chok, KDY, Aage Birch

1960. Rangi, RNIXC, J Haughes

1959. Joy, KSSS, Jan Georgii

1958. Gita, KSSS, Wilhelm Törsleff

1957. Xantippa, NJK, Johan

1956. Slaghöken II, GKSS, Folke Bohlin

1955. Slaghöken II, GKSS, Folke Bohlin

1954. Seacub, KNS, Thor Thorvaldsen

1953. Aletta, NJK, J-O Söderhjelm

1952. Slaghöken, GKSS, Folke Bohlin

1951. Tornado, KSSS, Pelle Gedda

1950. Pan, KNS, Thor Thorvaldsen

1949. Tornado, KSSS, Pelle Gedda

1948. Snap, KDY, Berntsen