Gott Nytt År!

Kära Drakeseglare,

Svensk Drakklubb vill önska sina medlemmar och samarbetspartners ett Gott Nytt År! Vi tackar för ert deltagande, stöd och uppmuntran under året som gått och ser fram emot en ny säsong tillsammans.

Kappseglingsrogrammet för 2023 finner ni nedan och d
ärtill kommer ett flertal tillfällen av teori och praktik under försäsongen.

_____________

April
22-23 april – Träningshelg, Långedrag (S)

Maj
13-14 maj – Vårdraken, Långedrag (S)
13-14 maj – Øresundsmesterskabet, Skovshoved (DK)
20-21 maj – Danmarksmesterskabet, Skovshoved (DK)
29 maj-3 juni – VM, Bodrum (TR)

Juni
6 juni – Klassiska Regattan, Långedrag (S)
10-11 juni – Emtunga Cup, Marstrand (S)
25-27 juni – Hankø Race Week, Hankø (N)

Juli
Wärdscupen, Marstrand (S)

Augusti
4-6 augusti – Svenskt Mästerskap, Marstrand (S)
25-27 augusti – Norskt Mästerskap, Hankø (N)

September

2-3 september – Höstdraken (Pelle Gedda), Marstrand (S)
9-15 september – Dragon Gold Cup, Torquay (UK)

_____________

Båtmässan och Allt för Sjön

Svensk Drakklubb kommer vara representerade med en riggad Drake på Båtmässan i Göteborg den 4-12 februari.Som partners i montern hittar vi bl a North Sails, Yanmar, Garmin, Klockmaster och Liros Rope Systems.

Medlemmar som önskar engagera sig som volontärer under båtmässan kan anmäla intresse genom e-post på 
denna länk

Under Allt för Sjön på Stockholmsmässan den 9-12 mars arrangerar Svensk Drakklubb en after-sail för våra medlemmar. Detta är tillfället att träffas och planera för säsongen och stifta bekantskap med etablerade och nya besättningar på ostkusten. Kanske hittar ni en gast till besättningen här? Vi återkommer med inbjudan och biljetter till detta evenemang.

WhatsApp

Glöm inte hålla kontakten genom våra grupper på WhatsApp. Här kan medlemmar och vänner till Drake både ta del av eller dela med sig av frågor och händelser som rör vår klass. Är man gast som söker besättning kan man höra av sig här. Har ni inte redan anslutit er så hittar ni instruktioner längst ner på sidan för medlemskap. Klicka här!

Med önskan om fortsatt sköna helger!

Styrelsen i Svensk Drakklubb