Svensk Drakklubb på Båtmässan i Göteborg

Svensk Drakklubb fyller 70 år och det skall vi fira med en rad aktiviteter under året. Först ut är att välkomna våra medlemmar och vänner till Båtmässan i Göteborg, måndagen den 5 februari. Från klockan 17 finns vi på plats vid ”Seglarhänget” på plan 2 i F-hallen för en ”after work”.
Där kommer vi att prata om Dragon Gold Cup som avgörs på Marstrand 2021 och arrangeras av GKSS och MSS. Tillsammans med Martin Westerdahl, som vann den prestigefulla tävlingen 2016, tar vi reda på vad som gör trofén så åtråvärd och vad som avgör ett lyckat arrangemang.
Legendaren Hans Wallén finns också på plats för ett samtal med den flerfaldige svenska mästaren Martin Pålsson om klassens unika egenskaper i syfte att få fler att segla Drake – bland annat under vårens ”prova-på-dagar” på öst- och västkust.
Vi vill också tipsa om en mycket intressant temadag på Båtmässan som startar klockan 15 samma dag. Det är en hyllning till Kungsviken – orten på norra Orust där bland annat de första Drakarna byggdes.
Välkommen!